Portekize Taşınmak!

-Lizbon’a şu an için Türkiye’den direkt olarak bir tek Türk Havayolları uçuyor. Genelde yılda 2 kere kampanya yapılıyor ama geri kalan zamanlarda bilet fiyatları pahalı. O sebeple Türkiye-Portekiz arası aktarmalı uçmak çoğu zaman daha hesaplı oluyor.

-Portekiz, Türkiye’den yazın 2, kışın ise 3 saat geride.

-Portekiz televizyonlarında genel olarak dublaj yerine altyazılı yayın yapıldığından hemen herkes İngilizce konuşabiliyor. Uzun süre Portekiz’de kalmayı planlıyorsanız dilini öğrenmenizin türlü avantajı var ama dönemsel olarak geliyorsanız Portekizce bilmediğiniz için çok zorlanmazsınız.

-Oturum, vergi numarası, sosyal güvenlik numarası vb. başvuruları yani özetle bürokratik işler yavaş işliyor. Devlet çalışanları genelde pek yardımcı olmuyor, sistemleri pratik değil o yüzden bu süreçlerde yaşanacak sıkıntılara hazırlıklı olmakta ve daha önce Portekiz’e yerleşen, süreci deneyimleyen kişilere danışmakta fayda var.

-Lizbon’da evlerin hemen hiçbirinde ısıtma sistemi yok. Kışlar kara kış gibi geçmese de ona yakın geçiyor ve mecbur elektrikli ısıtıcı yakıyorsunuz ama orada da bir sorun var çünkü Portekiz dünyada elektriğin en pahalı olduğu ülkelerden biri. Yani hem düzgün ısınamayıp, hem de dünya kadar elektrik faturası ödemek kaçınılmaz gibi bir şey.