Gayrimenkul Yatırımı

Home Gayrimenkul Yatırımı

Gayrimenkul Yatırımı

Portekiz’de mülk mü satın alacaksınız? Hangi vergi ve harcamalar alıcı tarafından ödenir? Portekiz’de gayrimenkul satın almak için hangi belgeler gereklidir? Bütün prosedürün nasıl ilerlediğini öğrenin.Bu süreçte size vergi numarası alınması, Portekiz’de bir banka hesabı açılması, banka işlemlerinin sorunsuz gerçekleşmesi, hukuk danışmanlığı  gibi bir çok konuda A’dan Z’ye eşlik ediyoruz. Ayrıca satış sonrası hizmetler de sunuyoruz; büyük ve küçük çaplı tadilatlar, dekorasyon objelerinin alınması veya onarılması, mobilya seçiminde yardım, araba kiralama veya satın alma yardımı vb. Bu hizmetler kendi ekibimiz veya birlikte çalıştığımız konusunda uzman şirketler eşliğinde gerçekleşmektedir.

Tapu kadastrodaki satış işlemlerinden önce mutlaka bir vergi numarası almak gerekir (1-3 gün sürer). Vergi numarasını uzaktan da alabilirsiniz. Bunun için taranmış gerekli belgeleri göndermeniz yeterli olacaktır.
Vatandaş olmayanların vergi numarası alması için mali temsilcilerinin olması gerekmektedir. Bu hizmetleri sunan bir firma ile çalışıyoruz. Mali temsilciniz öncelikle adınıza bir vergi numarası alır, daha sonra ise emlak vergilerini ödemeyi hatırlatır, ödemeleri gerçekleştirir, internet, cep telefonu, ev faturaları gibi herhangi bir ödemenizin olup olmadığını kontrol eder. Bütün hareketler vergi numaranıza kaydedilir. Portekiz’de vergi numarası açmanız için iki belge gerekmektedir: Pasaport ve ikamet adresinizi gösterir belge. Türkiye’de hesabınızın olduğu bir bankadan alacağınız antetli kâğıda İngilizce yazılmış bir belgede isminizin ve adresinizin geçmesi yeterlidir. Belge içeriğinde ne yazdığının önemi yoktur.

 

Ödeme Prosedürü

Alınacak gayrimenkulü seçtikten sonra iki hafta içerisinde depozito ücreti ödenir. Bu miktar seçilen gayrimenkule göre 2000 – 5000 Euro arasında değişmektedir. Gayrimenkul satıştan kaldırıldıktan sonra satıcı ile alıcı arasında geçici ön satış kontratı, ya da tek seferde satış kontratı imzalanır. Ödeme iki basamak halinde veya tek seferde yapılabilir. Eğer satın alacağınız gayrimenkulle ilgili bütün belgeler mevcutsa, geçici satış kontratını depozito süreci olmadan da imzalayabilirsiniz.

 

İki aşamalı ödeme: Geçici kontratın imzalanmasından itibaren 7 iş günü içerisinde toplam miktarın %30-40 kadarı ilk aşamada ödenir.Geçici kontratta ayrıca noterde imzalanacak nihai satış kontratı için tarih de belirlenir. Belirlenen tarih genellikle geçici kontratın imzalandığı tarihten 1 ay veya 6 hafta sonrasıdır ve bu süre karşılıklı çıkar ve anlaşma gibi durumlar haricinde 3 ayı geçmez. İmzalamadan 1 gün önce, alıcı tarafın emlak transfer vergisi ve pul harcını ödemesi ve bankasında geriye kalan ödenecek miktar için çek hazırlaması gerekir.

 

Tek seferde ödeme: Satın alınacak gayrimenkul ile ilgili bütün belgelerin hazır olması ve alıcı tarafın emlak transfer vergisini ödemeyi istemesi durumunda, geçici ön-kontrat prosedürünü atlamak mümkündür. Bu durumda, ödeme noter eşliğinde gerçekleşir. Gayrimenkulle ilgili gerekli bütün belgeler şirketimiz tarafından hazırlanır ve sizin yapmanız gereken ise anlaşmaya yapmaya hazır olmaktır. Bu nedenle, ödemenin ne kadar sürede tamamlanacağına siz karar verirsiniz. Gayrimenkulün anahtar ve belgeleri nihai satış kontratının imzalanması esnasında teslim edilir. Gayrimenkulün tapu kayıt belgeleri ise notere 1 ya da 2 hafta içinde gelir.

 

Gayrimenkulün satın alımında para transferi farklı şekillerde yapılabilir:

Portekiz’de bir banka hesabı açabilir ve paranızı Türkiye’deki veya başka bir ülkedeki banka hesabınızdan transfer edebilirsiniz. Portekiz’de bir banka hesabı açmadan ödemeleri kendi kişisel hesabınızdan gerçekleştirmeniz de ayrıca mümkün (offshore banka hesabı kabul edilmez).

Şirketimizden sağlayacağınız gayrimenkul danışmanlık hizmetleri karşılığında, karşılıklı olarak imzalayacağımız anlaşma ile haklar ve yapılan para transferleri karşılıklı olarak garanti altına alınacaktır. Şirkerimiz de transferin yapıldığı hesap sahibinin ismini ve miktarı kontrol etmek, satıcı tarafın adına çek düzenlemek ve ödemeleri tarihinde iletmekle yükümlü olacaktır. Ödemeler noter huzurunda gerçekleşir. Para transferinin satıcı tarafın hesabına doğrudan yapılması da ayrıca mümkündür. Nihai kontrat imzalanmadan önce toplam miktar satıcı tarafın hesabına ödenmiş olmalıdır.

Nihai satış ve satın alma anlaşmasının (ESCRITURA PUBLICA) imzalanması sadece aşağıda belirtilen belgelerin tamamlanmış olması durumunda gerçekleşir.

 

1) IMT ödemesinin makbuzu

2) Alıcı ve satıcı tarafların kimlik belgeleri

3) Başvuru ile ilgili diğer belgeler:

a) LICENÇA DE UTILIZAÇÃO (Kullanım lisansı) – Satın alınmak istenen mülkün kullanım alanlarını bildirir belge (yaşamak, inşa etmek veya ticari kullanım için vb.). Gayrimenkulün bulunduğu bölgenin yerel belediyesinden alınır (CÂMARA MUNICIPAL DO CONCELHO).

 

b) CERTIDÃO DE TEOR (Sertifika İçeriği) – Mülkün özellik ve konumuna ait bilgilerin yani sıra, mülke karşı işlenen tüm eylemleri içeren sertifika. Yerel otorite gayrimenkulün tapu-kadastro kaydını yapmasını talep eder. (CONSERVATÓRIA DO REGISTO PREDIAL)

 

c) CADERNETA PREDIAL – Mülkün mali makamlara kaydettirildiğini gösterir belge. Mülkün miras değeri, açıklaması ve durumu, sahibinin adı ve vergi numarasına ilişkin bilgileri içerir. Bir çeşit mülk pasaportudur. Vergi dairesinin yerel ofisi tarafından verilir.

 

d) FICHA TÉCNICA DE HABITAÇÃO – Mülkün teknik tanımını, özelliklerini, planlarını içeren bir belgedir. Bu belge 30 Mart 2004 tarihinden itibaren inşa edilmiş binalara yada bu tarihten sonra yapılan taleplerde verilmektedir.

 

e) REGISTO PROVISÓRIO – İlgili gayrimenkul üzerinde herhangi bir ev kredisi veya borcun olmadığını gösterir belge. Böyle bir durumda, ödeme yapılırken gayrimenkul üzerinden çekilen kredi miktarı, satıcı tarafa ödenecek tutardan düşürülerek, ilgili merciye banka yoluyla ödenir.

Gayrimenkulün bütün dokümanlarının hazırlanması ve doğruluğunun tasdik edilmesi bütünüyle , profesyonel ekiplerimizce gerçekleştirilir. Satın alma işlemleri tamamlandıktan ve siz Portekiz’de mülk sahibi olduktan sonra, ilgili gayrimenkulün elektrik, su, gaz, telefon ve internet gibi kontratlarının yenilenmesinde şirket çalışanlarımızın desteğini almaya devam edeceksiniz.