Portekiz Hakkında

Home Portekiz Hakkında

Coğrafi Konum

 

Portekiz Haritası

Resmi olarak Portekiz Cumhuriyeti olan Portekiz, 1143 yılında kurulan ve toplam 92.212 Km 2alana sahip olan bir Güney Avrupa Devletidir . Kıta kısmı, İber Yarımadası’nın Güney-Batı ucunda, İspanya’yı Kuzey ve Doğu’yu, Atlantik Okyanusu’yla Batı ve Güney’i sınırlandırmaktadır. Portekiz bölgesi aynı zamanda iki özerk bölgeyi de kapsar: Atlantik Okyanusunda bulunan Madeira Takımadaları ve Azor Adaları. Madeira Takımadaları Madeira, Porto Santo, Desertas ve Selvagens adalarından, Azor Adaları Takımadaları 9 ada ve bazı adacıklardan oluşur: Santa Maria, São Miguel, Terceira, Graciosa, São Jorge, Pico, Faial, Flores ve Crow.

 

Hava

Portekiz iklimi, bölgeden bölgeye değişen ılık kışlar ve ılık yazlar ile karakterizedir. Kuzeyde daha yüksek yağışlar ve daha düşük sıcaklıklar meydana gelir, ancak iç kısımda en yüksek termal genliklerin kaydedildiği alandır. En büyük Portekiz nehri olan Tagus’un güneyinde, çok sıcak ve uzun yazları ve az yağışlı kısa kışları ile Akdeniz’in etkilerini hissedebilirsiniz. Madeira, yıl boyunca ılıman ve hoş sıcaklıklara sahip Akdeniz tipi bir iklime sahipken, Azorlar bol yağışlı ılıman bir deniz iklimine sahiptir.

Nüfus

Portekiz 10600000 nüfuslu (2011) ve 115,4 nüfuslu / km’lik bir nüfus yoğunluğuna sahip bir ülkedir 2 sahil şeridi boyunca belirgin daha büyük nüfus konsantrasyon ile,.

 

En popüler şehirler

Lizbon – 12. yüzyıldan bu yana başkent ve Lizbon Bölgesi’nde yaklaşık 500.000 kişi / 3 milyon nüfuslu en büyük şehir;

Porto – Latince adı Portus Cale olan ülkenin adının kökeni olan ikinci büyük şehirdir ve Büyük Porto’da yaklaşık 240.000 kişi / 1.5 milyon nüfusa sahiptir;

Guimarães – şehir beşiği;

Aveiro – Portekizce “Venedik”;

Coimbra – aynı zamanda Avrupa’nın en eskilerinden biri olan ülkedeki en eski üniversitenin şehri;

Faro – Portekiz’in en güney bölgesi olan Algarve’nin başkenti;

Funchal – Madeira takımadalarının ana şehri;

Ponta Delgada – Azor Takımadalarının idari başkenti

 

Ulusal Simgeler

Portekiz bayrağı

Portekizce bayrağıCumhuriyet’in kurulmasından sonra, 19 Haziran 1911 tarihli Ulusal Anayasa Meclisi kararnamesi, öncekinin yerine geçen yeni bir Ulusal Bayrağı onayladı.

Cumhuriyetçi Ulusal Bayrak dikey olarak iki renge ayrılır – koyu yeşil ve kırmızı – bagajın ya da direklerin yanından yeşile. Renklerin birleşimi üzerine yerleştirilen merkezde, beyaz renkte, silahlı alanda, sarı renkte ve siyahla çevrili ulusal kolların kalkanı var.

Bayrak uzunluğu, açmanın yüksekliğinin bir buçuk katıdır. İki temel renk arasındaki bölüm, yeşilin işgal ettiği toplam uzunluğun beşte ikisi ve geri kalan üçte biri kırmızı ile yapılır. Amblem üst ve alt kenarlardan eşit derecede eşit, yüksekliğinin yarısını kaplar.

Renklerin seçimi ve Bayrağın kompozisyonu barışçıl değildi, şiddetli tartışmalara ve birkaç teklifin sunumuna yol açtı. Komisyonun açıklaması ve ardından hükümet tarafından tayin edildi.

Bu nedenle, Komisyonun görüşüne göre, beyaz, “diğerlerinin birleştiği, teklik, uyum ve huzuru” ve altındaki “güzel bir kardeşlik rengini” köşelere serptiğini … Portekiz vatandaşlığı için ilk şiddetli savaşlar (…). O zaman Mesih’in kızıl haçının coşkusu ve inancı ile canlanan aynı beyaz renk, denizcilik keşiflerimizin destansı döngüsünü işaret ediyor ».

Kırmızı ‘temel renklerden biri gibi görünmeli çünkü savaşçı renk, sıcak, erkeksi ve mükemmel bir mükemmellik. Bu fetih ve kahkaha rengidir. Bir şarkı rengi, ateşli, neşeli (…). Kanı hatırlayın ve zafere teşvik edin.

Portekiz’de tarihi bir geleneğe sahip olmayan yeşil için, 31 Ocak 1891 İsyanı’nın hazırlanmasında yeşilin, “devrimci pankartın ateşli yankılanması altında, halkın belirleyici anında ortaya çıktığı” açıklaması yapıldı. Portekizli, şafağın kıvılcımını kurtarıcı şimşek yaptı. ”

D. Manuel I’in kişisel amblemi olarak zaten kabul edilmiş olan ve o zamandan beri ulusal amblemde mevcut olan silahlı küre ile ilgili olarak, “Portekiz deniz destanını … ortak hayatımızın doruk noktası, ortak bir parçası olarak” barındırıyor.

Öte yandan, silahlı alanda Komisyon, “Portekizli milliyetçiliğin sosyal ve politik onaylamasının ilk bağlantılarını birbirine bağlamayı başarmış olan pozitif cesaret, azim, diplomasi ve cüretsizlik insanının mucizesini” temel alarak beyaz kalkanı köşelere yerleştirmeye karar verdi.

Son olarak, Komisyon “bunların,“ ulusal bütünlük ve bağımsızlığın en enerjik sembollerinden biri ”olduğunu göz önünde bulundurarak“ kinazların beyaz kalkanını yedi kaleye sahip geniş bir kızıl grupla kuşatması gerektiğini ”anladı.

 

Ulusal Marş: Portekizli

Ulusal Marş Rehberi

Deniz kahramanları, soylu insanlar,

Cesur Ulus, ölümsüz,

Bugün tekrar ayağa kalk.

Portekiz’in ihtişamı!

Hafıza sisi arasında

Ey Anavatan, ses

Büyük dedelerinizden,

Seni zafere yönlendirecek ne var!

Silahlara, silahlara!

Dünyada, denizde,

Silahlara, silahlara!

Anavatan için savaşmak

Toplara karşı yürü, yürü!

 

Kaynak: Portekiz Hükümeti web sitesi

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Hizmetlerimiz hakkında bizimle iletişime geçebilirsiniz